SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRRetiazka s príveskom v tvare srdca + šnúrka

Retiazka s príveskom v tvare srdca + šnúrka

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 8. 11. 2021

Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o výrobok:

Retiazka s príveskom v tvare srdca + šnúrka

Pôvod:

Čína

Identifikácia výrobku:

Výrobok pozostával z retiazky, prívesku v tvare srdca v striebornom prevedení a šnúrky v čiernej farbe. Uvedený druh bižutérie bol zabalený v priehľadnom igelitovom obale bez akéhokoľvek označenia.

Druh nebezpečnosti:

Chemické riziko ohrozenia zdravia – zistený nadlimitný obsah kadmia. Kadmium je škodlivé pre ľudské zdravie, pretože sa hromadí v tele, kde môže poškodiť orgány a môže predstavovať potenciálne rizikový faktor pre vznik rakoviny.

Príčiny nebezpečnosti:

Bižutéria pri dotyku s kožou nesmie prekročiť hodnotu 0,01 % hmotnostných kadmia v kovových častiach šperkov (náramkov, náhrdelníkov, prsteňov). V prípade vyššie uvedenej retiazky bola nameraná hodnota 0,0394 % hmotnostných kadmia.

Opatrenia na ochranu trhu:

Predmetný výrobok SOI v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR, sekciou colnou, zadržala pri kontrole vonkajších hraníc a zakázala uviesť na trh EÚ, t. j. neprepustila do voľného obehu.

obr 

obr