SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRRetiazka 60 cm

Retiazka 60 cm

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 10. 6. 2021

Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovný druh bižutérie:

Retiazka 60 cm

Pôvod:

Singapur

Popis:

Bižutéria – retiazka striebornej farby. Retiazka bola zabalená v priehľadnom igelitovom obale bez akéhokoľvek označenia.

Druh nebezpečnosti:

Chemické riziko ohrozenia zdravia – nikel je silný senzibilizátor a môže spôsobiť alergické reakcie, ak sa vyskytuje v predmetoch, ktoré prichádzajú do priameho a dlhodobého kontaktu s pokožkou.

Príčina nebezpečnosti:

Bižutéria určená na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou, ako napr.: náušnice, náhrdelníky, náramky a retiazky, ozdoby na členky, prstene a pod., nesmie obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,5 μg/cm²/týždeň (migračný limit).

V prípade vyššie uvedenej retiazky bola nameraná hodnota 331 μg/cm²/týždeň.

Berúc do úvahy vyššie uvedené prekročenie limitu, môže náhrdelník spôsobiť kožné reakcie, dermatitídu, poruchy trávenia, znížené funkcie pľúc, bronchitídu až zvýšené riziko rakoviny pľúc.

Opatrenia na ochranu trhu:

Predmetný výrobok SOI v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR, sekciou colnou, zadržala pri kontrole vonkajších hraníc a neprepustila do voľného obehu.

r3 

r2 

r1