SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRNáušnice s kamienkami v striebornom prevedení

Náušnice s kamienkami v striebornom prevedení

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 1. 10. 2021

Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia, a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovný druh bižutérie:

Náušnice s kamienkami v striebornom prevedení

Krajina pôvodu: Čína

Popis:

Bižutéria – náušnice v tvare kruhu v striebornom prevedení, pričom polkruh je vyzdobený kamienkami. Náušnice boli zabalené v priehľadnom igelitovom obale, na ktorom bola nalepená etiketa s identifikačným údajom 11154589, s údajom o dovozcovi a údajom o výrobcovi.

Druh nebezpečnosti:

Chemické riziko ohrozenia zdravia – zistený nadlimitný obsah niklu. Nikel je silný senzibilizátor a môže spôsobiť rôzne alergické reakcie, ak sa vyskytuje v predmetoch, ktoré prichádzajú do priameho a dlhodobého kontaktu s pokožkou.

Príčina nebezpečnosti:

Bižutéria určená na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou, ako napr.: náhrdelníky, náramky a retiazky, ozdoby na členky, prstene a pod., nesmie obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,5 μg/cm²/týždeň (migračný limit).

Pokiaľ ide o výrobky, ktoré sa vkladajú do prepichnutých uší (náušnice), tieto nesmú obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,2 μg/cm/týždeň.

V prípade vyššie uvedených náušníc bola nameraná hodnota 1,384 μg/cm²/týždeň.

Berúc do úvahy vyššie uvedené prekročenie limitu, môžu náušnice spôsobiť rôzne kožné alergické reakcie, dermatitídu, poruchy trávenia, znížené funkcie pľúc, bronchitídu a môžu byť potenciálnym rizikovým faktorom pre vznik rakoviny pľúc.

Opatrenia na ochranu trhu:

Predmetný výrobok zadržala SOI v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR, sekciou colnou, pri kontrole vonkajších hraníc a zakázala uviesť na trh, t. j. neprepustila do voľného obehu.

náušnice s kamienkami v striebornom prevedení 

náušnice s kamienkami v striebornom prevedení