SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRNáramok z tenkých drôtov

Náramok z tenkých drôtov

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 10. 6. 2021

Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovný druh bižutérie:

Náramok z tenkých drôtov

Pôvod:

Singapur

Popis:

Bižutéria – náramok pospájaný z viacerých tenkých strieborných drôtov. Náramok bol zabalený v priesvitnom igelitovom obale, pričom na obale nebolo uvedené žiadne značenie.

Druh nebezpečnosti:

Chemické riziko ohrozenia zdravia – nikel je silný senzibilizátor a môže spôsobiť alergické reakcie, ak sa vyskytuje v predmetoch, ktoré prichádzajú do priameho a dlhodobého kontaktu s pokožkou.

Príčina nebezpečnosti:

Bižutéria určená na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou, ako napr.: náušnice, náhrdelníky, náramky a retiazky, ozdoby na členky, prstene a pod., nesmie obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,5 μg/cm²/týždeň (migračný limit).

V prípade vyššie uvedenej retiazky bola nameraná hodnota 90 μg/cm²/týždeň.

Berúc do úvahy vyššie uvedené prekročenie limitu, môže náramok spôsobiť kožné reakcie, dermatitídu, poruchy trávenia, znížené funkcie pľúc, bronchitídu až zvýšené riziko rakoviny pľúc.

Opatrenia na ochranu trhu:

Predmetný výrobok SOI v spolupráci s colným orgánom zadržala pri kontrole vonkajších hraníc a neprepustila do voľného obehu.

naramok z tenkych drotov 1 

naramok z tenkych drotov 2