SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRNáhrdelník - Amethyst GGP-05

Náhrdelník - Amethyst GGP-05

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 13. 12. 2021

Slovenská obchodná inšpekcia zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o výrobok:

Náhrdelník – Amethyst GGP-05

Pôvod:

Čína

Identifikácia výrobku:

Náhrdelník s čiernou koženkovou retiazkou s kovovými časťami v striebornom prevedení a s príveskom v tvare dračích pazúrov, v ktorých je uchytený okrúhly kameň vo fialovej farbe. Náhrdelník s príveskom bol zabalený v priehľadnom plastovom obale a uchytený na papierovej podložke s nápisom: „JEWELLERY“. Na priehľadnom plastovom obale sa nachádzal nalepený štítok s informáciami o type, adrese výrobcu a EAN čísle.

Druh nebezpečnosti:

Chemické riziko ohrozenia zdravia – zistený nadlimitný obsah kadmia. Kadmium je škodlivé pre ľudské zdravie, pretože sa hromadí v tele, kde môže poškodiť orgány a môže predstavovať potenciálne rizikový faktor pre vznik rakoviny.

Príčiny nebezpečnosti:

Bižutéria pri dotyku s kožou nesmie prekročiť hodnotu 0,01 % hmotnostných kadmia v kovových častiach šperkov (náramkov, náhrdelníkov, prsteňov). V prípade vyššie uvedenej retiazky bola nameraná hodnota 43,65 % hmotnostných kadmia.

Opatrenia na ochranu trhu:

Predmetný výrobok SOI v spolupráci s Finančným riaditeľstvom SR, sekciou colnou, zadržala

pri kontrole vonkajších hraníc a zakázala uviesť na jednotný trh EÚ, t. j. neprepustila do voľného obehu.

amhetyst náhrdel 

amhetyst náhrdel 

amhetyst náhrdel 

amhetyst náhrdel