Informácia pre spotrebiteľov k pobytom v areáli Vadaš Thermal Resort v Štúrove
Kategória: Informácie pre verejnosť
Dátum: 3. 7. 2025
Slovenská obchodná inšpekcia informuje spotrebiteľov, ktorí si zakúpili pobyt v areáli Vadaš Thermal Resort v Štúrove a v súvislosti s dočasným uzatvorením bazénového areálu zvažujú odstúpenie od zmluvy o ubytovaní, o ich právach a možnostiach ďalšieho postupu. Uvádzame prehľad základných právnych východísk a odporúčaní, ktoré môžu byť v tejto súvislosti relevantné.
Zmluva o ubytovaní a možnosť odstúpenia
Zmluva o ubytovaní je podľa § 754 až § 759 Občianskeho zákonníka záväzkovým vzťahom, na základe ktorého sa ubytovateľ zaväzuje poskytnúť spotrebiteľovi dočasné ubytovanie za dohodnutú cenu a spotrebiteľ sa zaväzuje túto cenu zaplatiť.
Podľa § 759 Občianskeho zákonníka má spotrebiteľ ako ubytovaný právo od zmluvy odstúpiť aj pred uplynutím dohodnutej doby ubytovania a to bez povinnosti uviesť dôvod. Takéto odstúpenie však nesmie ubytovateľovi spôsobiť ujmu a preto ujmu vzniknutú predčasným zrušením ubytovania je ubytovaný (spotrebiteľ) povinný nahradiť, ale iba v tom prípade, ak ubytovateľ nemohol ujme zabrániť. Tzn., že zaplatenú cenu za ubytovanie by mal ubytovateľ vrátiť spotrebiteľovi v tom prípade, ak by sa mu podarilo izbu obsadiť inou osobou/inými osobami. Zo znenia zákona vyplýva, že ubytovateľ sa musí snažiť ujme zabrániť, tzn. vyžaduje sa z jeho strany aktívna činnosť k tomu, aby kapacity obsadil a teda našiel za spotrebiteľa náhradu.
Aktuálna situácia v areáli Vadaš
Podľa dostupných informácií boli viaceré bazény v areáli Vadaš Thermal Resort uzatvorené na základe rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva z dôvodu podozrenia na mikrobiologickú kontamináciu. Celý bazénový areál je aktuálne pre širokú verejnosť uzatvorený, no ubytovaným hosťom sú k dispozícii bazény, ktorých prevádzku regionálny úradu verejného zdravotníctva povolil.
Odstúpenie od zmluvy a vrátenie zaplatenej sumy za ubytovanie
Odstúpenie od zmluvy je zákonom prípustné. Otázkou však zostáva, či ubytovateľovi vznikne majetková ujma, ktorú nebolo možné odvrátiť. Ak by k takejto ujme došlo, ubytovateľ by si mohol ponechať zaplatenú sumu za ubytovanie, a to v rozsahu preukázanej majetkovej ujmy.
Ak by takáto ujma nevznikla, mala by byť spotrebiteľovi zaplatená suma vrátená.
Nárok na vrátenie zaplatenej sumy by mohol vzniknúť aj v prípade, ak by:
• došlo k odstúpeniu od zmluvy (zrušeniu ubytovania) zo strany ubytovateľa,
• došlo k uzavretiu ubytovacieho zariadenia na základe rozhodnutia štátneho orgánu, čím by sa znemožnilo poskytnutie dohodnutých ubytovacích služieb, alebo
• bola výslovne zmluvne garantovaná možnosť využívať bazény ako podstatná časť zmluvného plnenia, ktorá však nebola zabezpečená.
Postup v prípade sporu
Slovenská obchodná inšpekcia podľa zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa nie je oprávnená rozhodovať spory medzi spotrebiteľmi a obchodníkmi, ani posudzovať konkrétne nároky na vrátenie zaplatenej sumy.
Ak sa strany nedohodnú na vyriešení situácie, spotrebiteľ má nasledovné možnosti:
• obrátiť sa na súd, alebo
• využiť alternatívne riešenie spotrebiteľského sporu (ARS).
Alternatívne riešenie sporov (ARS)
Spotrebiteľ je oprávnený od 1. februára 2016 riešiť spory s obchodníkom prostredníctvom subjektov alternatívneho riešenia sporov podľa zákona č. 391/2015 Z. z. o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov a o zmene a doplnení niektorých zákonov Cieľom je dosiahnuť zmierlivé vyriešenie sporu bez potreby súdneho konania.
Viac informácií o možnostiach alternatívneho riešenia sporov (ARS), ako aj zoznam subjektov oprávnených riešiť tieto spory, nájdete na webovom sídle Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky: https://www.mhsr.sk/obchod/ochrana-spotrebitela/alternativne-riesenie-spotrebitelskych-sporov-1/alternativne-riesenie-spotrebitelskych-sporov