SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRHorský bicykel ARCORE ELEMENT 20 Aluminium 6061

Horský bicykel ARCORE ELEMENT 20 Aluminium 6061

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 17. 1. 2018

Slovenská obchodná inšpekcia zistila v ponuke pre spotrebiteľa výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným.

Ide o nasledovný výrobok:

Horský bicykel ARCORE ELEMENT 20 Aluminium 6061

Pôvod: Taiwan

Identifikácia výrobku:

Horský bicykel v dievčenskom prevedení je určený pre mladých cyklistov vo veku 6 - 9 rokov. Bicykel má 20" kolesá, rám vyrobený z hliníkovej zliatiny, na ktorom je uvedené: ARCORE ELEMENT 20, Aluminium 6061, MFT Technology. Výrobok má 6 prevodov (1 x 6), prednú vidlicu z ocele, mechanickú ráfikovú brzdu predného kolesa - typ cantilever s lineárnym ťahom (V-brake), mechanickú ráfikovú brzdu zadného kolesa - typ cantilever s lineárnym ťahom (V-brake). Súčasťou výbavy sú tiež odrazky a zvonček. Výrobok je ponúkaný v dvoch farebných variantách.

Druh nebezpečnosti: mechanické riziko - riziko poranení.

Príčiny nebezpečnosti:

Horský bicykel nespĺňa technické požiadavky na pevnosť predstavca a rámu bicykla. Pri jeho náraze na pevnú prekážku, ako napr. obrubník, môže dôjsť k prasknutiu, prípadne k zlomeniu rámu alebo predstavca, čo môže viesť k neočakávanej strate kontroly cyklistu nad bicyklom a môže dôjsť k vážnemu poraneniu cyklistu pri páde z neho. Horský bicykel nespĺňa ani informačné povinnosti pre spotrebiteľov, ktorých je výrobca povinný informovať trvalým a čitateľným označením v kodifikovanej forme štátneho jazyka na ráfiku v oblasti, ktorá nie je zakrytá plášťom, na nebezpečenstvo poruchy spôsobenej jeho opotrebovaním.

Opatrenia na ochranu trhu:

SOI kontrolovanej osobe uložila zákaz ďalšieho predaja a ponuky predmetného výrobku. Súčasne jej uložila povinnosť informovať spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku. Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny.

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si tento výrobok zakúpili, aby ho vo vlastnom záujme prestali používať.

horsky_bicykel_arcore_element