SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRŠtrasové napichovacie náušnice Fashion Jewelry (podlhovastý tvar listu s otvorom)

Štrasové napichovacie náušnice Fashion Jewelry (podlhovastý tvar listu s otvorom)

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 26. 6. 2019
Slovenská obchodná inšpekcia na základe žiadosti colných orgánov zistila pri kontrole vonkajších hraníc výrobok, ktorý predstavuje chemické riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o nasledovný druh bižutérie:

ŠTRASOVÉ NAPICHOVACIE NÁUŠNICE Fashion Jewelry (podlhovastý tvar listu s otvorom)

Pôvod:

Made in China

Popis:

Bižutéria – napichovacie náušnice v tvare listu vytvorené z drobných kamienkov. Náušnice sú v striebornom farebnom prevedení a v zadnej časti sa upevňujú priesvitným plastovým krúžkom. V strede náušnice je otvor v tvare slzy veľkosti približne 1,5 cm. Celková veľkosť náušnice je približne 6 cm. Náušnice boli zabalené v priehľadnom plastovom obale a uchytené na papierovej podložke s nápisom „Fashion Jewelry“ a krajinou pôvodu: MADE IN CHINA.

Druh nebezpečnosti:

Chemické riziko ohrozenia zdravia – zistený nadlimitný obsah niklu.

Príčina nebezpečnosti:

Nikel je silný senzibilizátor a môže vyvolať alergické reakcie, ak je prítomný vo výrobkoch, ktoré prichádzajú do priameho a dlhodobého kontaktu s pokožkou. Bižutéria nesmie prekročiť hodnotu 0,2 (μg/cm²/týždeň) v predmetoch, ktoré sa vkladajú do prepichnutých uší a hodnotu 0,5 (μg/cm²/týždeň) vo výrobkoch určených na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou (náušnice, náhrdelníky, náramky a retiazky). V prípade vyššie uvedených náušníc bola nameraná hodnota 1,151 (μg/cm²/týždeň) niklu.

Opatrenia na ochranu trhu:

Na predmetný výrobok Slovenská obchodná inšpekcia vydala pre colné orgány záväzné stanovisko, že výrobok nemôže byť prepustený na jednotný trh EÚ.

nv_nausnice1

nv_nausnice2

nv_nausnice3