Vyhodnotenie sektorového programu na rok 2010 pre dohľad nad trhom s hračkami
Kategória: Program dohľadu - Sektorový program
Dátum: 11. 1. 2011
V súlade s čl. 18 Nariadenia EP a Rady (ES) č. 765/2008, ktorým sa stanovujú požiadavky akreditácie a dohľadu nad trhom v súvislosti s uvádzaním výrobkov na trh a ktorým sa zrušuje nariadenie (EHS) č. 339/93, vypracovala Slovenská obchodná inšpekcia na rok 2010 sektorový program, na základe ktorého vykonávala dohľad nad trhom v komodite hračiek.
Cieľom programu bolo zabezpečiť dôslednejšiu ochranu detí pred nebezpečnými hračkami v súlade s legislatívou Európskej únie a Slovenskej republiky a s požiadavkami Európskej komisie.
Ťažiskom sektorového programu v oblasti dohľadu nad trhom s hračkami boli proaktívne kontrolné akcie pre určitú skupinu hračiek. Vychádzajúc z výsledkov kontrolných akcií z predchádzajúceho obdobia boli do skupín kontrolovaných hračiek zaradené akustické hračky a hračky určené pre deti do 36 mesiacov. Okrem toho odber vzoriek na overenie bezpečnosti vykonávali inšpektori aj na základe podnetov od spotrebiteľov, ako aj u hračiek, ktoré vykazovali určitú podobnosť s hračkami notifikovanými v systéme RAPEX.
1. Akustické hračky
Patria medzi obľúbenú skupinu hračiek pre deti rôznych vekových kategórií. Ide o hračky so zvukovým efektom, napr. mobilné telefóny, izbové telefóny, stláčacie pískacie hračky, hrkálky, hračky predstavujúce rôzne zbrane a podobne. Vzhľadom na to, že akustické hračky môžu pre dieťa predstavovať riziko poškodenia sluchu, najmä hračky, ktoré si dieťa prikladá k uchu, základnou bezpečnostnou požiadavkou, ktorej musia vyhovovať je práve dosahovaná hladina hluku. Bezpečnostné požiadavky sú stanovené v STN EN 71-1 + A9: 2010 Bezpečnosť hračiek. Časť 1: Mechanické a fyzikálne vlastnosti a týkajú sa možného poškodenia sluchu spojeného s vysokými hladinami nepretržitého impulzného hluku.
Inšpektori SOI odobrali na hodnotenie bezpečnosti 31 druhov akustických hračiek z čoho bolo:
- 16 druhov detských mobilných telefónov,
- 4 druhy detských izbových telefónov,
- 4 druhy hrkálok,
- 2 druhy stláčacích pískacích hračiek
- 5 druhov hračiek predstavujúcich zbrane.
Okrem merania emisnej hladiny akustického tlaku sa na hrkálkach a pískacích hračkách posudzovala ich bezpečnosť aj z hľadiska obsahu malých častí, ktoré môžu predstavovať riziko zadusenia, ako aj obsahu ftalátov, ktoré sú klasifikované ako látky poškodzujúce reprodukciu.
Z celkového množstva 31 druhov odobratých hračiek:
- vyhovelo hodnoteným bezpečnostným požiadavkám – 12 druhov
- nevyhovelo hodnoteným bezpečnostným požiadavkám – 19 druhov.
Posúdením závažnosti rizika 18 druhov nevyhovujúcich hračiek predstavovalo závažné riziko poškodenia zdravia a nespĺňali definíciu bezpečného výrobku podľa zákona o ochrane spotrebiteľa a 1 druh stláčacej pískacej hračky bol, s ohľadom na namerané hodnoty akustického tlaku a posúdenia rizika, vyhodnotený ako výrobok nezhodný s technickými požiadavkami. Zo strany SOI bolo vykonané ďalšie šetrenie na ochranu spotrebiteľa pred nebezpečnými výrobkami. Inšpektori uložili opatrenie na zákaz ich predaja, distribúcie a uvádzania na trh, stiahnutie z trhu, ako aj povinnosť informovať o nebezpečných výrobkoch spotrebiteľskú verejnosť, prípadne kontrolované osoby vykonali príslušné opatrenia prijatím dobrovoľných opatrení. O zistených nebezpečných výrobkoch informovala SOI aj na svojej webovej stránke a nahlásila ich do systému RAPEX.
2. Hračky určené pre deti do 36 mesiacov
Ide o druhy hračiek, ktoré sú určené pre túto vekovú skupinu na základe ich účelu použitia a vyhotovenia berúc do úvahy duševné a fyzické schopnosti detí do 3 rokov. Za určené pre túto vekovú skupinu sa považujú najmä hrkálky, hryzadlá, textilné hračky na držanie a pestovanie v náručí, stláčacie pískacie hračky, jednoduché skladačky, bábiky, triediče tvarov, hračky na ťahanie a podobne. Vzhľadom na to, že charakteristickým znakom malých detí je ich zvyk vkladať veci do úst, nesmú hračky určené pre deti do 36 mesiacov predstavovať nebezpečenstvo spojené s malými časťami, ktoré môžu pri prehltnutí alebo vdýchnutí spôsobiť zadusenie. Okrem toho nesmú predstavovať ani nebezpečenstvo spojené s ostrými hranami, dlhými šnúrami, ktoré môžu vytvoriť slučku okolo krku dieťaťa a hračky určené pre deti, ktoré nevedia sedieť bez opory musia spĺňať požiadavku na tvar a veľkosť.
Inšpektori SOI odobrali na hodnotenie bezpečnosti 13 druhov hračiek určených pre deti do 36 mesiacov. Zo skúšaných vzoriek 6 druhov nesplnilo požiadavky harmonizovanej STN EN 71-1 + A9. Skúšaním sa z nich oddelili malé časti, ktoré úplne zapadli do valca na malé časti, čím predstavujú pre dieťa riziko zadusenia. Okrem toho 2 druhy hrkálok mali tvar, ktorý nezodpovedal bezpečnostnej požiadavke. Vložením takejto hrkálky do úst môže v prípade dieťaťa, ktoré nevie samo sedieť bez opory k upchaniu ústnej dutiny napr. pri prevrátení dieťaťa, pričom nie je možné vylúčiť riziko zadusenia.
Všetkých 6 druhov nevyhovujúcich hračiek predstavovalo pre dieťa závažné riziko poškodenia zdravia a nespĺňali požiadavky bezpečného výrobku podľa zákona o ochrane spotrebiteľa. Inšpektori SOI uložili opatrenia na zákaz ich predaja, distribúcie a uvádzania na trh, na stiahnutie z trhu a povinnosť informovať o nebezpečnom výrobku spotrebiteľskú verejnosť, prípadne kontrolované osoby vykonali príslušné opatrenia prijatím dobrovoľných opatrení. SOI o nebezpečných výrobkoch informovala aj na svojej webovej stránke a nahlásila ich do systému RAPEX.
3. Kontrola na základe spotrebiteľských podnetov
V roku 2010 vykonali inšpektori kontroly hračiek aj na základe podnetov, v ktorých spotrebitelia poukazovali na možnú nebezpečnosť zakúpených hračiek. Z tohto dôvodu bolo na overenie bezpečnosti odobratých 13 druhov hračiek. Laboratórnym skúšaním podľa požiadaviek smernice na bezpečnosť hračiek a príslušných technických noriem sa nepotvrdila ich nebezpečnosť.