SOI Nebezpečné výrobkyNárodný trh SRHorský bicykel MYOJO 20" GALAXY

Horský bicykel MYOJO 20" GALAXY

Kategória: Nebezpečný výrobok - Národný trh SR
Dátum: 30. 1. 2018
Slovenská obchodná inšpekcia zistila v ponuke pre spotrebiteľa výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia a je preto výrobkom nebezpečným.

Ide o nasledovný výrobok:

Horský bicykel MYOJO 20" GALAXY

Pôvod: Česká republika

Identifikácia výrobku:

Horský bicykel je určený pre mladých cyklistov. Bicykel má 20" kolesá, vidlicu Hi-Ten, riadenie Shimano RevoShift RS36-6, menič Shimano FT 35, počet rýchlostí 1 x 6, brzdy Nexelo V-brake Al, rám vyrobený z hliníkovej zliatiny, na ktorom je uvedené: GALAXY MYOJO, GALAXY KidssSeriesAlloy6061 Super light, výrobok spĺňa požiadavky EN 14766. Výrobok je ponúkaný v rôznych farebných variantoch.

Druh nebezpečnosti: mechanické riziko - riziko poranení.

Príčiny nebezpečnosti:

Horský bicykel nespĺňa technické požiadavky na pevnosť kormidla a rámu bicykla. Pri jeho náraze na pevnú prekážku, ako napr. obrubník, môže dôjsť k prasknutiu, prípadne k zlomeniu rámu alebo kormidla, čo môže viesť k neočakávanej strate kontroly cyklistu nad bicyklom a môže dôjsť k vážnemu poraneniu cyklistu pri páde z neho. Horský bicykel nespĺňa ani informačné povinnosti pre spotrebiteľov, ktorých je výrobca povinný informovať trvalým a čitateľným označením v kodifikovanej forme štátneho jazyka na ráfiku v oblasti, ktorá nie je zakrytá plášťom, na nebezpečenstvo poruchy spôsobenej jeho opotrebovaním.

Opatrenia na ochranu trhu:

SOI kontrolovanej osobe uložila zákaz ďalšieho predaja a ponuky predmetného výrobku. Súčasne jej uložila povinnosť informovať spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku. Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny.

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si tento výrobok zakúpili, aby ho vo vlastnom záujme prestali používať.

horsky_bicykel_myojo_galaxy