SOI Kontrolná činnosťVýsledky kontrol SOIVýsledky kontrol SOI

Výsledky kontrol SOI - bezpečnosť textilných výrobkov

Kategória: Výsledky kontrol SOI
Dátum: 19. 6. 2009

Informácia o výsledku kontroly bezpečnosti textilných výrobkov

Za účelom ochrany zdravia spotrebiteľov Slovenská obchodná inšpekcia uskutočnila v apríli toho roku proaktívnu kontrolnú akciu zameranú na overenie bezpečnosti textilných výrobkov ponúkaných na trhu SR.

Cieľom akcie bolo overiť, či textilné výrobky nepredstavujú riziko ohrozenia zdravia z hľadiska použitia zakázaných azofarbív, pretože tie môžu štiepením uvoľňovať karcinogénne aromatické amíny ohrozujúce zdravie človeka.

Podobné akcie boli vykonané v roku 2004, 2005 a 2006, kedy sa obsah azofarbív buď nepotvrdil alebo sa zistil iba u minimálneho počtu vzoriek, ktoré Slovenská obchodná inšpekcia zverejnila na svojej internetovej stránke www.soi.sk.

Na overenie ich bezpečnosti boli odobraté vzorky pletenej bielizne zo 100 % bavlny alebo 95% bavlna/5 % elastan, rôznych farieb, hlavne v sýtych odtieňoch, u ktorých sa najviac predpokladá obsah azofarbív. Vzhľadom na doterajšie poznatky boli predmetom odberu výrobky dovážané z tretích krajín.

Výsledky kontroly

V rámci kontrolnej akcie bolo na overenie obsahu azofarbív odobratých celkom 30 druhov textilných výrobkov :

 • detské slipy, boxerky 11 druhov
  farby: modrá, oranžová, kaki, bordová, červená, žltá, zelená,
 • dievčenské nohavičky 3 druhy
  farby: sýta ružová, žltá,
 • dámske nohavičky 6 druhov
  farby: bordová, červená, ostrá žltá, cyklámenová,
 • pánske slipy, boxerky 10 druhov
  farby: tmavo modrá, červená, zelená, bordová, žltá

Všetky druhy boli odskúšané akreditovanou skúšobňou.

 

Z výsledkov skúšok vyplynulo, že v skúšaných vzorkách nebol dokázaný obsah azofarbiv. Všetky overované druhy pletenej bielizne vyhoveli stanoveným požiadavkám a nepredstavujú riziko ohrozenia zdravia pre spotrebiteľa.